Vánoční recepty


K Vánocům patří nejen vánoční dárky, ale především i vánoční recepty, na které se těšíme po celý rok. Vánoční recepty a jednotlivé pokrmy, i pokud je okusíte v jiném, než ve vánočním období, Vám jistě Vánoce připomínají. Takový smažený kapr je jedním z těch symbolů vánočních receptů. Vánoční recepty vycházejí z dávné historie, a dodržovali je už naši předkové. Většinou tyto vánoční recepty vycházejí z toho, co tehdy bylo podle sezóny k mání. Jablka po sklizni, ryby po výlovech, spadané ořechy a mnoho dalšího, co dodnes je nedílnou součástí vánočních receptů.

Jaké jsou nejznámější vánoční recepty?

  • Vánoční kapr - Smažený kapr je typický vánoční recept, bez kterého si štědrovečerní večeři snad ani nedokážeme představit. Kdo nemá rád ryby, nahrazuje tento typický vánoční recept klasickým řízkem, nebo obalovanou vinnou klobásou.
  • Rybí polévka – Vynikající vývar, nejčastěji z rybích hlav, doplnění o spoustu zeleniny, především té kořenové. Velcí labužníci a milovníci tohoto vánočního receptu do polévky ještě přidávají jikry, mlíčí, nebo rybí droby.
  • Vánoční cukroví – Bez vánočního cukroví si to jistě ani neumíte představit. Každá rodina má své typické vánoční recepty na to své nejlepší vánoční cukroví. Nejznámější jsou vanilkové rohlíčky, linecké koláčky, žloutkové řezy, pracny a mnoho dalších.
  • Jablečný závin – jablečný závin neboli štrúdl, bez něj se snad Vánoce ani nedají vydržet. Jablka, vonící skořicí, vanilkou, ořechy a rozinkami zavinuté v rozpadajícím se těstě. Kdo by tento báječný vánoční recept neznal a hlavně nemiloval.
  • Vánočka – Vánočka je už svým jménem přímo vánočním receptem sám o sobě. Vánočka z kynutého těsta, zapletená, nadívaná rozinkami a posypaná mandličkami. Ke snídani ke kafíčku to nejlepší, co existuje.
  • Biskupský chlebíček – Biskupský chlebíček je další z vánočních receptů, který se už však tolik v českých domácnostech neobjevuje. Biskupský chlebíček je rozplývající se piškotové těsto, nadívané kandovaným ovoce, rozinkami a to celé polité jemnou čokoládovou polevou. Kdo ejj jednou ochutní určitě si jej okamžitě musí zamilovat.
  • a mnoho dalších vánočních receptů…

Kdy připravujeme Vánoční recepty

Vánoční recepty vlastně začínají už od první adventní neděle. Kdy maminky a babičky připravují jednotlivě vánoční recepty, připravují na ně zásoby a začínají péci všechno to lahodné cukroví, vánočky a podobně. Vánoční recepty milují nejen dospělí, ale také děti. Tolik dobrot, tolik sladkého, po celý rok nebývá a všichni si slavnosti narození Ježíše Krista užívají, jak je to jen možné. A k tomu samozřejmě neodmyslitelně patří také vánoční dárky.Šťastné a veselé vánoce, nejen u vánočních receptů.